Effortless English 4. Kural Otomatik İngilizce Konuş

Effortless English 4. Kural Otomatik İngilizce Konuş

Effortless English dördüncü kuralı, İngilizce öğrenmek isteyenlerin en büyük problemini ortadan kaldıdıyor: “Anlıyorum ama konuşamıyorum”. Bu durumun sebebi okullarda ve İngilizce kurslarında takip edilen konuları peş peşe bitirmeye çalışma gayretidir. Bir ders kitabı takip edilir ve konuları işleyip hemen ardından bir iki test çözüp alıştırma yapılır ve sonraki konuya geçilir. Bu size dersi geçecek kadar bir bilgi sağlar bekli ama günlük hayatta konuşulan İngilizceyi anlamak ve İngilizce konuşmak için yeterli olmaz.

O halde nasıl akıcı İngilizce konuşabiliriz sorusunun cevabını arayalım. Bunun için önce kendi ana dilimizi nasıl konuştuğumuza bir bakalım. Konuşma sırasında gramer kuralları düşünmeden, hangi kelimeyi seçmemiz gerektiğini düşünmeden otomatik olarak kelime ve cümleleri kullanırız.

Evet asıl mesele bir takım bilgiler öğrenmek değil, o bilgileri otomatik olarak kullanabilmektir. Bunu da ancak öğrendiğimiz şeyi yüzeysel değil, derinlemesine öğrenerek gerçekleştirebiliriz. Yani Effortless English dörnüncü kuralımız şudur:

Learn English Deeply (Derinlemesine İngilizce Öğrenin)

Ayrıntılı bilgi için tıklayın!

Derinden öğrenmenin tek yolu, bol tekrarlı öğrenmektir. Öğrendiğimiz bir konuyu, bir yapıyı veya bir İngilizce kelimeyi bir kaç defa değil çok fazla tekrarlamak gerekir. Derinden öğrenmenin, yani İngilizceyi otomatikleştirmenin yolu tekrarlı öğrenmektir.

Nasıl Otomatik İngilizce KonuşulurBu yüzden dinlediğiniz ingilizce ses kayıtlarını sadece bir kere dinlemeyin. Bu yeterli yeterli değildir. Aynı dersi 30 kere, 50 kere, 100 kere ya da daha çok dinleyin. Dinlediğiniz dersteki bütün kelimelerin anlamını bilseniz bile, dersi tekrar dinleyin. Çünkü İngilizce kelimeler ve anlamını bilmek yetmez, otomatik anlayıp konuşabilmek için onu daha önce defalarca duymuş olmanız gerekiyor.

Aynı durum İnglizce gramer konuları için de geçerlidir. Mesela İngilizce geçmiş zaman konusunda yeterince çok tekrar yapmalıyız. Bu yüzden bizim mini hikaye derslerimizi en az 4-5 gün boyunca her gün bir kaç kere dinlemenizi öneriyoruz. Bu derslerde kullandığımız soru cevap metodunu da tekrarlı olarak uyguluyoruz.

Bazı arkadaşlar aynı şeyi tekrar tekrar dinlemekten sıkıldıklarını söylüyorlar. Bu dersleri bir oyun haline getirmenizi öneriyoruz. Sorduğumuz soruların cevaplarını belki ilk dinlediğinizde söyleyemiyor olabilirsiniz. Sonraki dinlemede cevapları söylemeye çalışın. Sonra dersi durdurmadan biz cevabı söylemeden önce siz söylemeye çalışın. Her seferinde daha hızlı cevap vermeyi kendinize hedef olarak belirleyin. Böylece sıkılmadan tekrarlı dinleme yapmış olursunuz.

Effortless English Mini Hikayeler

Tekrarlı İngilizce öğrenip uzmanlaşmak ve otomatik olarak İngilizce konuşmayı geliştirmek için kullanabileceğiniz en iyi kaynak Effortless English sisteminin son versiyonu Power English mini story dersleridir. Biraz öncede bahsettiğimiz gibi bu derslerde bol tekrarlı dinleme yapabilirsiniz. Aynı dersi en az 5-6 gün tekrarlı dinleyin. Dersler kendi içinde de tekrarlı soru cevap metodunu kullanır. Böylece amacınıza yavaş ve emin adımlarla yaklaşmış olacaksınız.

Bildiğiniz gibi Effortless English sistemi Türkçe destekli olmadığından yeni başlayanlar için uygun değildir. Yeni başlayanlar ve orta seviye arası için Rahat İngilizce mini hikaye derslerimizi kullanarak tekrarlı soru cevap metoduyla İngilizce anlama ve konuşma becerinizi geliştirebilirsiniz.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.