İngilizce Eğitiminde Hedefe Kilitlenin

ingyoluLisan neden vardır? Neden öğrenme ihtiyacı hissedilir? Elbette ki insanlar arası iletişim sağlamak içindir değil mi? En etkili iletişim nasıl sağlanır? Kişinin duygularını ve düşüncelerini en iyi şekilde ifade edebilmesi ile sağlanır. Hiç kimse duygu ve düşüncelerini tam anlamıyla eksiksiz ifade edemez ancak bu eksikliği en aza indirebilen insanlar etkili iletişim sağlayabilir. İşte bizim de İngilizce eğitimindeki temel amacımız, en etkili şekilde iletişim sağlayabilme becerisi kazanabilmek olmalıdır. Peki klasik olarak bildiğimiz İngilizce eğitim sistemi bize bu beceriyi katabilmekte midir? Yoksa cümlelerin ifade ettiği manadan ziyade gramer kurallarına mı odaklanmaktadır?

Gramer bilgisi gereksiz midir? Elbette gramer bilgisi gereklidir. Aksi halde konuşabilmek imkansızdır. Gramer bilgisi İngilizce konuşabilmenin tabiri caizse yapı taşını oluşturur fakat; gramere gereğinden fazla odaklanıp karmaşık yapıların içerisinde boğulmamak gerekmektedir. Keza bu durum hem İngilizce öğrenme şevkinizi kırar hem de gözünüzü korkutarak başaramayacağınız hissinin artmasına neden olur.

Gramere gereğinden fazla odaklanmak nedir? Şöyle bir düşünün.İngilizce gramer bilgisi çok iyi seviyede olan ancak akıcı şekilde konuşamayan tanıdıklarınız var mı? Hangi dil olursa olsun, dil bilgisi yani gramer, dilin zihnimizde analizini yapmaya yarar. Peki akıcı şekilde konuşabilmek için saniyeden daha kısa sürede kelimelerimizi ağzımızdan  çıkarken analiz yapmaya odaklanırsak ne kadar akıcı konuşabiliriz ki? Eğer söz konusu yazı yazmaksa, düşünmek için fazlasıyla zamanımız olabilir ama konuşmak için düşünmeye zaman ayıramayız.

Sıklıkla yapılan diğer bir hata da kelimelerin tek tek ezberlenmeye çalışılmasıdır. Bu şekilde uygulanan teknik, akıcı şekilde konuşabilme becerisi açısından etkisiz bir tekniktir. Bu demek değildir ki bilmediğimiz kelimeleri ezberlemeye çalışmayın. Tabi ki bilmediğimiz bir kelime ile karşılaştığımızda bir sözlük yardımıyla anlamına bakmalı hatta not etmeliyiz. Ancak prensip bu olmamalıdır. Yani kelimeleri tek tek ezberlemeye çalışmak yerine, cümle içerisinde nasıl geçtiğini öğrenerek hafızamızda daha sağlam ve kalıcı yer etmesini sağlamalıyız. Böylece cümle kalıplarını yani gramer bilgisini de pekiştirmiş oluruz.

Rahat İngilizce Eğitim Seti, tamamen İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşabilme ve etkili iletişim kurabilme becerisi kazandırmayı hedef bilerek hazırlanmış, son derece faydalı bir settir. Daha detaylı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.