İngilizce Konuşmak Nasıl Öğrenilir?

ingyoluBu makalemizde İngilizce konuşabilmenin en etkili yöntemlerle nasıl öğrenilebileceği hakkında düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Eminim ki bir çok kişi de bu konuda benimle aynı fikirdedir. İngilizce öğrenmek demek aslında İngilizce anlayabilmek ve İngilizce konuşabilme becerisi kazanmak demektir. Bu beceriyi kazanabilmek için takip edilen metotlar çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki İngilizce ve diğer diller sadece okuyarak ya da bir takım kuralları ezberlenerek öğrenilebilecek teorik bir ders değildir. İngilizce bir tarih dersi gibi değişik kaynaklardan çalışılarak öğrenilmez. Ya da bir coğrafya dersine çalışılır gibi çalışılarak da öğrenilmez. Eğer amaç dil öğrenmekse ve o dili konuşabilme becerisi kazanmaksa, uygulama şarttır. 

Sık sık aynı örnekten gidiyoruz ancak bunun daha iyi örneklendirmesi zannımca bulunmamaktadır. Japon çocukları düşünün. Hiç okula gitmeden, okuma yazma dahi bilmeden üç dört yaşına geldiklerinde nasıl Japonca konuşmaktadırlar? Kendilerini son derece iyi ifade edebilirler değil mi? Hatta o kadar iyilerdir ki siz yıllarca Japonca eğitimi alsanız bile dört yaşındaki çocuk daha akıcı konuşabilir. Bu Japon çocuğun genetiğinde mi şifrelendirilmiş bir özellik acaba, ya da Çinli bir çocuk nasıl bu kadar iyi Çince konuşabilir? Peki Türkiye’de dünyaya gelen bebek Çinli bir aileye verilse, dört yıl sonra Çince konuşabilir mi? Elbette. Hem de ana dili gibi. Peki biz yetişkinler için aynı şey geçerli değil midir?

İşte dil öğrenmenin sırrı bu ayrıntıda gizlidir. Yetişkinler de tıpkı yeni konuşmayı öğrenen bebekler gibi İngilizce ya da öğrenmek istedikleri her hangi bir yabancı dili, doğru yöntemleri kullanarak öğrenebilirler. Bu yöntemler sadece ders kitaplarına ve teorik bilgilere bağlı kalarak öğrenmeye çalışmak değildir. Bu şekilde İngilizce konuşma becerisi kazanılamaz. Eğer akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilme becerisi kazanmak istiyorsanız, İngilizceyi yaşamanız yani hayatınızda yer edindirmeniz gerekmektedir. İngilizce dinleyin, konuşun, sorular sorun ve cevaplar verin. Bunu yaparken korkmayın. Evet, yetişkinler için bu konuda en büyük handikap, konuşmaktan korkmalarıdır. Çocuklar hata yapmaktan korkmazlar. Dillerini öğrenirken kimi zaman kelimeleri yanlış telaffuz ederler, kimi zaman devrik cümleler kurarlar ama sonunda konuşabilme becerisine sahip olurlar.

Eğer imkanınız bulunuyor ise, tıpkı Japon çocuk örneğindeki gibi yurt dışına giderek en az iki yıl boyunca Türkçeden tamamen uzak kalmanızı ve İngilizcenin hayatınızı büsbütün kuşatmasını tavsiye ederim. İngilizce öğrenmek için hayatı İngilizce yaşamak gerekir. Olaylara İngilizce dahil olmak, İngilizce düşünebilmek gerekir.

Yurt dışına gitme imkanı bulunmayanlar için de, İngilizce konuşabilme becerisi kazandırabilecek eğitim almalarını öneririm ki bu eğitim klasik İngilizce kursları değil elbette. Bu eğitimleri yıllardır okullarda alıyoruz ama halen rahat bir şekilde İngilizce konuşamıyoruz. Bana göre İngilizce konuşabilme becerisi kazandırma konusunda son derece titiz çalışılarak hazırlanmış ve ezbercilikten uzak, tamamen İngilizce konuşabilme becerisi kazandırmak amaçlı, bununla birlikte kaliteli anlatıma sahip Rahat İngilizce Eğitim Seti ile dilediğiniz zamanda ve yerde sürekli pratik yaparak bu yolda hızla ilerleyebileceksiniz. Sıradan İngilizce eğitim derslerinden çok farklı hazırlanmış olan bu seti aşağıdaki linkten daha ayrıntılı inceleyerek içeriği hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Unutmayalım ki başarısızlık kader değil, tercihtir.

Rahat İngilizce Eğitim Seti İncelemek İçin Tıklayın!

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.