İngilizce Konuşurken Neden Stres Yaparız?

İngilizce Konuşurken Neden Stres Yaparız?

İngilizce konuşmaya başlayınca sizde de bir gerilim oluyor mu? Birden bire tıkanıp kalırsınız. Utanır, sıkılır kıpkırmızı olursunuz. Dakikalarca uğraşırsınız ama sözcükler aklınıza bir türlü gelmez. Bu durumu yaşayan o kadar çok insan var ki. O yüzden bu ilk yazımda İngilizce konuşurken yaşadığımız stres ve gerilim konusunu ele almaya karar verdim.

Bu dersimizde İngilizce eğitimi konusunda rehberlik ettiğim bir öğrencimizin bana sorduğu bir soruyu aydınlatmaya gayret edeceğim. Bir öğrencim soruyor; niye İngilizce konuşma konusunda bu kadar utanıyorum ve stres yaşıyorum? Aslında bunun bir çok sebebi olabilir aynı zamanda bu epeyce yaygın bir problemdir.

Kendinize sorulan bir İngilizce sual karşısında ya da İngilizce konuşmaya teşebbüs ettiğinizde yaşadığınız utanma, sıkılma ve gerginlik durumunun en sık rastlanan sebeplerini şu anda size ifade edeceğim. Söz konusu durum çoğu zaman devlet okullarındaki İngilizce öğrenme yöntemlerinden ileri geliyor. Okullardaki problem şu, sizi hata yapma hususunda korkutuyorlar. Örneğin size bir ev ödevi veriyorlar. Bu ev ödevinde bir hatanızı tespit ettiklerinde hemen eksi puanı yapıştırıyorlar ve de siz, söz konusu durumu psikolojik olarak bir gerilim haline getiriyorsunuz. Bunun hatalı bir durum olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz.

Ayrıca bir takım eğitimciler, bütün sınıfın içinde size bir soru yönelttiğinde, siz soruyu cevaplarken bir yanlış yapacak olsanız, hemen size hayır öyle değil hata yapıyorsun diyerek sizi uyarırlar. Bütün sınıfın önünde bunu yaşamak sizi şok eder, gerilip sıkılırsınız.

Ayrıca devlet okullarındaki İngilizce öğrenme yöntemleri, zevksiz ve stres doludur. Zaman geçtikçe bu metodla İngilizce öğrenmeye çabalarsınız günlerce, aylar boyunca ve muhtemelen uzun yıllar söz konusu zevksiz, stresli ve gerilimli durumları yaşadığınızda bu olumsuz duyguları İngilizce ile özdeşleştirirsiniz.

Böylece, seneler sonra bile, İngilizceyi kullanmaya kalktığınızda bu olumsuz deneyimler hemen karşınıza çıkıverir. Bu hakikaten oldukça yaygın bir sorundur. Öyleyse sıradaki soru, söz konusu hisleri ne şekilde değiştirebilirim olacaktır. Bu hisler bir çok soruna sebep olur. İngilizce konuşmanıza çok zarar verir.

İyi haber şu ki Effortless English metodunda biz size işte bu utangaçlık ve stresten tam anlamıyla ne şekilde kurtulacağınızı gösteriyoruz. Bu psikolojiden kurtulmanın bir yolu olarak size kararlı ve de yüksek bir ses tonuyla konuşmayı, sorulara yanıtlar vermeyi öğretiyoruz. Buna ek olarak fiziksel olarak bedeninizi kullanmayı da öğretiyoruz. Güçlü ve de kararlı bir şekilde İngilizce pratik yapmış olursunuz.

İngilizce pratik yaptığınız zaman, Effortless English mini story derslerinden birisini dinlediğinizi varsayacak olursanız, size bir soru yöneltiyoruz ve bu soruyu yanıtlamanızı istiyoruz. Diyelim ki soruya evet şeklinde cevap veriyorsunuz. İşte biz sorulara güçlü ve kendinizden emin cevaplar vermeniz için sizi eğitiyoruz. Kararlı bir ses tonlaması ve de sağlam bir duruşla cevap vermeyi öğreniyorsunuz.

Bunu niçin yapıyoruz, bu işin inceliği, sebebi nedir? Bu durumun sebebi, sizin utangaçlık alışkanlığınızı kırmaktır. Gerginlik ve ayrıca baskıdan kurtulmanızı sağlamaktır. Bir kelime dahi olsa, İngilizce sorulara yanıt verirken güçlü bir beden ve de kararlı bir ses tonlaması kullandığınızda, beyninizi eğitmiş olursunuz. Duygularınızı ve hislerinizi İngilizceyi duyduğunuzda ve onu kullanırken güçlü ve kendinden emin olmak amacıyla eğitmiş olursunuz.

Evet, bu birazcık zaman alacaktır. Birinci denemenizde bunu yapamayabilirsiniz ve her şeyi tamamen değiştiremezsiniz. Ama defalarca güçlü bir duruş ve kararlı bir ses tonlamasıyla İngilizce pratik yaptığınız zaman, İngilizceyi duyduğunuzda ve onu kullanırken kararlı olma hususunda kendinizi eğitirsiniz.

Bugünkü öğrenci sorumuzu ve bizim cevabımızı açıklamaya çalıştık. Ücretsiz mail aboneliğimize katılmak ve daha fazla bilgi edinmek için effortlessenglishclub.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.