İngilizce Öğrenmek Gramer Veya Kelime Ezberlemek Değildir!

Bu yazımızda İngilizce öğrenenlerin en çok düştükleri yanılgıdan bahsedeceğiz. Sadece İngilizce öğrenenler değil, aynı zamanda klasik eğitim yöntemlerini insanlara direten eğitim sistemimizin de en büyük yanılgısını irdeleyeceğiz. İlk olarak hemen aşağıdaki videoyu seyretmenizi istirham ediyorum. Bu videoda anlatılanlar çok önemli değildir, sadece seyredin.

İngilizce Öğrenmede Neye Odaklanıyoruz?

İngilizce öğrenmenin ve onu geliştirmenin en iyi tekniği nedir? İşte bu kolay bir soru değildir. İngilizce dilinin şekil yapısına mı, yoksa anlamına mı odaklanıp konsantre olmak gerekir? Dilin bir biçim yapısı bulunmaktadır. İşte buna gramer (dil bilgisi) denir. Muhtemelen yıllardan beri pek çok gramer kuralı çalıştınız. Aynı zamanda tabi ki dilin bir anlamı bulunmaktadır. Büyük bir ihtimalle yıllardan beri birçok ingilizce kelimeler çalıştınız. Peki hangisi daha elzemdir? Bunlardan hangisi sizlere daha akıcı konuşmayı sağlar ve İngilizce öğrenmek için daha gereklidir? Biçim mi, anlam mı? Gramer mi ya da kelime bilgisi mi? Gerçek şu ki her ikisi de değildir, neden mi?

Söz konusu sorulara bir cevap vermeden önce yukarıdaki videoyu izlemediyseniz şimdi izlemenizi rica ediyorum. Bu video, İngilizce çalışmak ve beyin ile ilgili bir şeyi kavramanıza yardımcı olacaktır. Bu video, kartların renklerinin sihirli bir biçimde değişmesini gösteren bir kart hilesi numarasıdır.

Yukarıdaki videoyu izlediyseniz, artık onun kartlarla alakalı olmadığını biliyorsunuz. Pek çok insan kartların renklerine bakmakla o kadar meşguldür ki daha büyük ölçekli renk değişimini kaçırırlar. Elbiseler değişiyor, masanın rengi değişiyor ve hatta tüm arkaplan rengi değişiyor. Öyleyse bu büyük renk değişimlerini niye kaçırdınız? Aslında bu oldukça normal bir şeydir. Bizim dikkatimiz oldukça kısıtlıdır. Bir konu üstünde çok fazla odaklandığımız zaman diğer şeyleri fark edemeyiz.

Şimdi bu duruma bir de İngilizce öğrenme açısından yaklaşalım. Aslında İngilizce öğrenme, işte bu kart rengi değiştirme numarasına oldukça benziyor. Olup biten bir sürü şey var ama kartlara bakmaya çok fazla zaman ayırırsanız büyük resmi kaçırırsınız. İngilizcedeki büyük resim, akıcı ve otomatik iletişim kurabilmektir.

ingilizce-öğrenmek-gramer-kelimeŞayet her bir kelimeyi tercüme etmeye çok fazla odaklanırsanız, İngilizce kelimeleri ve gramer kurallarını çok fazla çalışırsanız İngilizce konuşma, dinleme ve anlama becerilerinizi ilerletemezsiniz.

Şimdi daha açık bir biçimde ifade edelim. İngilizce kelimeleri aynı zamanda gramer çalışmakta yanlış bir durum yok. Bunlar başlangıçta lazım olan şeylerdir. Siz de büyük bir ihtimalle İngilizce kelimeleri ve dil bilgisi kurallarını çokça çalıştınız. Çok güzel. Söz konusu çalışmalarınız şu ana kadar size epeyce faydalı oldu. İşte bu sebeple yukarıdaki videoların çoğunu ve okuduğunuz kolay İngilizceyi anlayabiliyorsunuz.

İngilizce kelimeleri ve gramer kurallarını çalışmak başlangıç için gerekli olan şeydi. Fakat artık bunlara ihtiyacınız yok. Daha çok gramer kuralı, daha fazla İngilizce kelimeleri ezberlemek ve daha çok tercüme yapmak, size akıcı İngilizce konuşmayı sağlayacak olan şeyler değildir.

İngilizceyi Anlamak ve Konuşmak İçin Ne Gerekir?

Akıcılıktan kastımız; doğal ve rahat olarak, otomatik bir biçimde İngilizceyi konuşup anlayabilmektir. O zaman İngilizcenizi geliştirmenin en iyi metodu nedir. Çözüm gerçekten çok basittir. Akıcı bir biçimde İngilizceyi konuşup anlamayı ilerletmenin bir tek metodu vardır: İngilizceyi daha çok kullanmak. Daha fazla çalışmak değil, daha çok kullanmak. Formül, daha fazla dinlemek ve daha çok konuşmaktır.
İyi ama bunu nasıl yapacaksınız? Belki, İngilizceyi çokça kullanma şansına sahip olamayacağınız bir mekanda yaşıyorsunuz. Belki de İngilizce konuşmak için yeterli öz güveniniz yoktur. Peki o zaman ne yapacaksınız?

Sizleri ilk günden çok fazla bilgiyle sıkboğaz etmek istemiyoruz. Ne de olsa kart hilesi filminde beynimizin tek seferde çok fazla şeye odaklanamadığını öğrendik. Bugünlük, yalnızca birkaç dakikanızı ayırıp daha önceki İngilizce çalışma deneyimlerinizi düşünün.

  • Geçmişte nasıl İngilizce çalışıyordunuz?
  • Söz konusu çalışmalarınız, büyük resmi görmenizi engelledi mi?
  • İngilizce kelimeleri ve grameri nasıl bir kenara bırakabilirsiniz?
  • Ne şekilde daha çok İngilizce dinlemeye aynı zamanda daha fazla İngilizce konuşmaya başlayabilirsiniz?

İlerleyen günlerde İngilizce öğrenme yolu sitemizde, gramere ve kelimelere odaklanmak gibi yanlışları terk edip nasıl en etkili ve kolay İngilizce öğrenebileceğiniz konusunda tavsiyelerimizi paylaşacağız. Ayrıca İngilizce konuşmanızı ve dinlemenizi ne şekilde geliştirebileceğiniz konusuna daha yakından bakacağız.

Herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa, lütfen bunları hemen aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşın.

Benzer İngilizce Öğrenme Teknikleri:

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.