İngilizce Öğrenmek İçin Hikayeler Dinlemek

İngilizce Öğrenmek İçin Hikayeler Dinlemek

Klasik İngilizce eğitiminde ders kitaplarından ve sıkıcı gramer kurallarından İngilizce öğrenmeye çalışıyorduk. Ancak hepimizin bildiği gibi bu yöntemler bizim akıcı İngilizce konuşmamıza maalesef yaramıyor. Günümüzde hızlı ve kolay İngilizce öğrenmek için yapılmış bir çok araştırmalar bulunuyor. Bu araştırmaların gösterdiği bir teknik var ki, gerçekten çok faydalı buluyorum.

Hikayeler Dinleyerek İngilizce Öğrenmek

Evet bu doğru. Effortless English sisteminin en mühim elemanlarından biri küçük hikaye ve de point of view hikayeleri diye tabir ettiğimiz hikaye derslerimizdir. Söz konusu derslerde biz enteresan ve garip hikayeler kullanıyoruz. Bu hikaye derslerinde; maymunlar, kediler, konuşan fareler ve bununla birlikte her zaman böyle çılgınca şeyler, artistler anlatıyoruz. Daima bu tip tuhaf, abartılı ve de gülünç olaylar var. İyi ama neden?

Bunu niçin yapıyoruz? Yalnızca komiklik yapmak ve zevk için mi? Aslında hayır. Bunu yapmak için esasen oldukça güçlü sebeplerimiz var. İşte bu abartılmış ve de acayip hikayelerin birinci sebebi, garip hikayeleri hatırlamanın, normal hikayelere göre daha rahat olmasıdır. Beyniniz için farklı ve garip olan bir şeyin, doğal olarak hatırlanması çok daha kolaydır.

Eğer bir durum normal ve de sıradansa, beyniniz genellikle onu önemsemez ya da çok daha kolay unutur. Ancak bir durum çok garip ve tuhafsa beyniniz onu daha rahat hatırlar, ona dikkat eder ve ona odaklanır.

Kısacası işte bu garip durumları ve enteresan karakterleri, sizlere İngilizce gramer ve de İngilizce kelimeleri öğretmek amacıyla kullanıyoruz. Böylece İngilizce kelimeleri ve grameri daha iyi hatırlıyorsunuz. Bunun sebebi dinlediğiniz bütün hikaye tuhaf ve acayiptir. Cümleleri daha iyi hatırlıyorsunuz. Çünkü normal değiller. Normal olsalardı unutmanız daha kolay olacaktır.

Bu tuhaf, çılgınca ve garip hikayeleri anlatmamızın diğer bir sebebi, daha derinden yani tekrarlı öğrenebilmenizdir. Söz konusu hikayelerde size bir çok sorular soruyorum. İşte bu sorularda temel cümleleri değişik şekillerde bir çok kez tekrar ediyorum. Mesela şu şekilde söylüyorum, bir kız vardı. Daha sonra diyorum ki, bir kız mı vardı? Bir kız mı vardı, veya bir çocuk mu vardı? Veya şu şekilde bir soru, bir çocuk mu vardı? Hayır bir çocuk değil, bir kız vardı.

Bu şekilde soruları defalarca size yöneltiyorum. Biraz önceki örnekte size was there ile there was kelimelerini özümseterek öğretmiş oluyorum. Ancak bunları öğrenirken sizin çok fazla gayret göstermenize gerek yoktur. Bunu yaparken size yöntemle alakalı bilgi vermiyorum. Sadece hikayeyi ve hikayenin içinde söylenen soruları tekrar tekrar dinliyorsunuz. İşte bu sistemde gramer kurallarını çalışmadan İngilizce gramer öğreniyorsunuz. İngilizce dil bilgisi kitaplarını talim etmek yok.

Elbette bu paylaştığımız misal oldukça kolay bir örnektir. Ama derslerimizde daha zor gramer yapılarını ve ayrıca İngilizce kelimeleri öğretmek için kullandığımız yöntemle aynıdır. Neticede derinlemesine öğrenmek aynı zamanda öğrendiğiniz şeyleri özümsemek için tekrarlı çalışmak gerekir. İşte bu abartılı, gülünç ve ayrıca tuhaf hikayelerdeki olaylar da İngilizce gramerin kullanılışını ve kelimeleri çok daha kolay hatırlarsınız.

Bu unsurların birleşimi bizim hikayelerle İngilizce derslerimizi çok kuvvetli duruma getirir. Bu tarz İngilizce derslerini seveceğinizden eminim. Effortless English programı hakkında ayrıntılı bilgi almak için effortlessenglishclub sitemizi ziyaret edebilir, bedava email abonelik sistemimize kaydınızı bırakabilirsiniz.

Effortless English programının 7 kuralını videolarını, Türkçe açıklamalarıyla beraber websitemizde bulabilirsiniz. Özellikle yukarıda anlatılan tekrarlı öğrenmeyle alakalı Effortless English 4. Kuralını ve otomatik İngilizce konuşma becerisi kazandıran soru cevap yöntemiyle alakalı Effortless English 7. Kuralını incelemenizi tavsiye ediyorum. Söz konusu 2 kural, İngilizce konuşmak için yerine getirmeniz gereken en mühim kurallardandır.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.