Neden İngilizce Öğrenmeliyim?

imagesİngilizce öğrenme isteğinizin sebebi nedir? İşte her şey bu sorunun arkasında yatan gerekçeye bağlıdır. Eğitim döneminde öğrencilerin bir çoğu sadece dersi geçmek için sınavlarda geçer not almak için çalışırlar. Ancak İngilizce öğrenmek sadece ders geçmek ya da sınavlarda başarılı olmak için gerekli görülüyorsa sadece bu açıdan düşünen kişiler genellikle başarılı olamayacaklardır. Zorlayıcı sebepleri bir kenara bırakarak gerçekten farklı bir dil öğrenmek ve o dili iyi bir şekilde konuşabilmek istiyorsak öncelikle kafamızdaki engelleri ele alalım;

-Ben İngilizce öğrenecek ve konuşabilecek kadar yetenekli değilim,

-İngilizce çok karmaşık ve zor bir dil.

İşte bir çoğumuzun İngilizce eğitimi konusunda kafasında bulunan düşünceler bunlardır ancak bu düşünceler sadece ön yargıdır ve hiç bir gerçeklik payı bulunmamaktadır. Neden mi? Şöyle düşünün; eğer İngilizce konuşmak için yeteneğe sahip olsaydınız şu anda konuştuğunuz ana dilinizi konuşabilir miydiniz? Dil öğrenmek için ekstra bir yeteneğe ihtiyacımızın olması gerekmiyor. İkincisine gelince, çok karmaşık bir dil olan İngilizce ‘yi konuşan 4 yaşındaki çocuklar bulunmaktadır. Onlar nasıl konuşuyor acaba 🙂

Aslında sorgulanması gereken şey mevcut İngilizce Eğitim Sistemidir. Çok karmaşık olan klasik eğitim sisteminde beynimiz İngilizcenin gramer yapısına odaklanmakta ve İngilizcenin cümle yapısının matematiği içerinde zorlanmaktadır. Bu da bizi İngilizce konuşmaktan çok, İngiliz bir bireyden bile daha iyi gramer kuralları öğrenmemize yönlendirir. Çok iyi gramer bilgisine sahip olabiliriz belki ama çok iyi İngilizce konuşamayız. Ders kitapları içerisinde bulunan gereksiz bir sürü bilgi kalabalığı ve karmaşık eğitim sistemi. Tüm bunlar bize İngilizcenin ne kadar zor ve karışık bir dil olduğuna kanaat getirmemizden başka işe yaramaz.

Bu durumda İngilizce öğrenmek yani İngilizce konuşabilmek ve konuşulanı anlayabilmek için kullanmamız gereken öğrenim metodu son derece önem arz etmektedir.

İngilizce öğrenmek kısa sürede olabilecek bir iş değildir elbette. Eğer bir iş uzun bir süreç gerektiriyorsa, o işte başarılı olabilmek için çok istemek, hatta tutkulu olmak, ısrarcı olmak gerekir. Bu süreçte motivasyonu artırmanın en iyi yolu da kişinin kendi kendisine vereceği telkinlerdir. Unutmayalım ki insanı en iyi anlayan kişi kendisidir.

İngilizceyi sevin, severek öğrenmeye çalışın ve İngilizceyi akıcı bir şekilde konuştuğunuzda hayatınızda neler değişeceğini düşünün. İngilizce öğrenme sürecinde sıkılmamak için keyif almanız gerekmektedir. Keyif almak için zevkli öğrenme metotları kullanmanız gerekmektedir. Sıkıcı ve işe yaramaz eğitim tekniklerinden arınmış, tamamen İngilizce konuşmaya odaklı olan teknikler kullanarak hazırlanmış olan kaynaklardan faydalanmanız gerekmektedir. Bu şekilde düşünülerek hazırlanmış olan kaynaklardan biri olan Rahat İngilizce Eğitim Seti ni incelemenizi öneriyorum.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.