Şarkilarla İngilizce Öğrenebilir miyiz?

ŞARKILARLA iNGİLİZCE ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?

img-ingilizceyoluBugünkü yazımda çok enteresan bir konuyu sizinle paylaşıyorum. Effortless English kurucusu AJ Hoge talebelerinin ona sordukları bir soruyu cevaplıyor. Şarkılarla İngilizce öğrenmek mümkün mü? İngilizce şarkılar dinleyerek İngilizce öğrenme durumu kulağa hoş geliyor.Lakin bu gerçekten iyi bir yöntem midir? İngilizce şarkılar dinlemek, İngilizce konuşmayı ilerletebilir mi?  İngilizce Şarkılarla İngilizce Öğrenebilir miyim?

” Merhaba, ben Effortless English yöneticisi AJ Hoge. Şimdi bir öğrenci sorusu hakkında konuşacağım. İşte sorumuz: İngilizce öğrenmek amacıyla şarkıları kullanabilir miyiz? Bu hakikaten oldukça çok sorulan bir soru. Pek çok öğrenci bunu bana soruyor: AJ, İngilizce öğrenmek amacıyla şarkıları kullanabilir miyim? Çünkü bu hakikaten neşeli görünüyor değil mi? Evet, size hak veriyorum. İngilizceyi geliştirmek adına şarkılar dinlemek kulağa hoş geliyor. Lakin benim yanıtım hoşunuza gitmeyebilir ama ben hayır diyorum. İngilizce öğrenmek için şarkıları kullanmayın. Şayet İngilizce şarkı dinlemek hoşunuza gidiyorsa sorun değil, İngilizce şarkıları dinleyin. Lakin muhtemelen şarkılar, İngilizce dinleme ve konuşma yeteneğinizi pek fazla geliştirmeyecektir. Ama niçin?

Bunun birinci nedeni, İngilizce şarkıları anlamak epey zordur. İtiraf etmek gerekirse, ben şarkıları dinlediğimde bir çok kelimeleri anlamıyorum. Şarkı söyleyenin ne dediğini anlayabilmek çok zordur. Kelimeler, sık sık anlaşılmıyor. Bunun sebebi şarkıyı söyleyenler çoğu zaman kelimelerin telaffuzunu değiştirip okurlar. Şarkılar normal gündelik anlatım şekilde değildir. Adı üstünde onlar konuşmuyor, şarkı söylüyorlar. Muhtemelen siz de bu durumu kendi dilinizdeki şarkılardan bilirsiniz. Kendi dilinizdeki şarkıları dinlediğinizde bazen ne söylendiğini anlamayabilirsiniz. Yani işte bu birinci sorunumuz: Şarkılarda geçen sözcükleri anlayabilmek genellikle çok zordur.

2. problem, kelimeleri anlasanız dahi, anlam bütününü yakalayamazsınız. Cümleleri anlayamazsınız. Kendim dahi çoğu zaman genel anlamı çıkaramıyorum. Bunun sebebi şarkılardaki cümleler şiir gibidir. Bazen açık bir anlatım olmaz. Bir çok farklı sözcükler mecazi olarak kullanılır. Belki şarkı sözlerini yazan kişi bile tam anlamı bilmiyordur.

Kısacası işte bu yöntem İngilizce öğrenmek için iyi bir yöntem değildir. Çünkü anlamadığınız bir şeyi dinlemenin sizlere çok faydası olmaz. Telaffuz normal konuşmadan başkadır ve sözcüklerle cümleler orjinal anlamlarından farklı bir biçimde kullanılmıştır. Şarkı sözleri şiir gibidir, normal İngilizce konuşmaları gibi değildir. Bahsettiğimiz bu nedenlerle şarkılarla İngilizce öğrenme düşüncesi, iyi bir düşünce değildir. İşte bu zaman israfından başka bir şey değildir.

İngilizcenizi geliştirmek için, gündelik hayatta konuşulan, gerçek İngilizce diyalogları dinleyin. Sesli kitapları, hikayeleri dinleyin.  Ya da günlük İngilizce konuşmalar bulunan videoları dinleyin. Bu daha faydalıdır. İngilizce dinlemek için günlük konuşma İngilizcesine odaklanın, şarkılara değil. Keyif almak amacıyla şarkılar dinleyebilirsiniz. Ancak şarkıları İngilizce eğitiminizin dışında düşünün.”

 İngilizce Öğreten Şarkılar  hususunda AJ Hoge’a tamamen katılıyorum. İngilizce şarkılar dinlemek, İngilizcenizi geliştirmez. Bununla birlikte bildiğimiz şarkılar değil belki fakat İngilizce öğrenenler için özel üretilmiş bazı şarkılar faydalı olabilir. Bunlar İngilizceyi geliştirmek için özel olarak bestelendiği için gramer ve ayrıca kelime bilgisini ilerletmede kullanılabilir.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.