Türkçe Düşünmeden İngilizce Konuşabilme

prensip4Bu prensip, İngilizce konuşurken cümleleri önce kafamızda şekillendirip, daha sonra söylemek yerine, anlatmak istediğimizi tereddüt etmeden karşı tarafa aktarmanın yani rahat bir şekilde konuşabilmenin yoludur. Türkçe konuştuğumuzu ele alalım. Cümle kurarken önce kafamızda kelimelerin ne anlama geldiğini düşünüp daha sonra gramer kurallarına uyarak konuşmaya çalışmayız. Anlatmak istediklerimizi aklımızdan geçtiği anda otomatik olarak söyleyebiliriz. İşte İngilizce konuşurken de hedef aslında tam da budur. Cümleleri kafamızda şekillendirip, kelimelerin Türkçe karşılıklarının ne olduğunu düşünmeden ve gramer kurallarına uyup uymadığını süzüp söylemek yerine, beynimizin tıpkı ana dilimizde olduğu gibi otomatik olarak karşı tarafa ne anlatmak istediğimizi aktarabilme becerisi.

Sürekli Tekrar Ve Öğrenme

Sürekli tekrar dersleri, İngilizce kelimelerin hatta cümlelerin tıpkı ana dilimizde olduğu gibi, anlam olarak iyice aklımıza yerleşmesini ve pekişmesini sağlamaktadır. Örneğin, İngilizce olarak “adın ne?” sorusunu düşünelim. Hemen hemen herkes hem de hiç düşünmeden söyler  “what is your name?”.  Sebebi çok basit. Beynimize son derece iyi kazınarak sağlam yer edinmiş olması. İşte bir bütün olarak İngilizce dilinin de bu şekilde özümsenerek bilgi dağarcığımızda yer etmesi için tekrarlı eğitim ve süreklilik şarttır.

Okullarda verilen eğitime dikkatinizi çekmek istiyorum. Amaç nedir? Müfredata uygun şekilde ve hızlıca ilerleyerek tüm konuları bitirmek. Yeterince tekrar yapmadan konuları hızlı şekilde geçerseniz, hata yapmanız kaçınılmazdır. Ayrıca konuların akışı çok hızlı olduğundan ve öğrencilere yeterince tekrar yaptırılmadığından dolayı, öğrenilenin de unutulması çok kolay olmaktadır. Rahat bir şekilde İngilizce konuşabilme becerisi kazanmak için, sürekli tekrar yapmak bu işin olmazsa olmazıdır.

Hangi alanda olursa olsun, başarılı olmanın anahtarı sürekli pratik yapmak değil midir? İngilizce konuşabilme becerimizin gelişebilmesi için de sürekli çalışmak, konular iyice pekişene kadar tekrar yapmak gerekmektedir. Ne kadar güzel söylenmiş; “taşı delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir.”

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.